Қашықтықтан оқыту

18.05.2020

Оқытудың маңызды табысты факторларының бірі оқушының оң мотивациясы болып табылады.

Біздің мектеп көптеген проблемаларға тап болды: техникалық қамтамасыз ету, ата-аналардың психологиялық дайындығы, балалардың жаңа бейтаныс оқыту түріне деген ынтасы. Осындай қиын жағдайда барлық оқушыларды интернетпен, ұялы және телефон байланысымен қамтамасыз ету үшін іс-қимыл жоспарын әзірлеу, ал мұғалімдерге қашықтықтан оқыту үшін оқу материалдарын түрлендіру маңызды болды.

Біз мұны қалай жасадық?

Қашықтықтан оқытудың көптеген нұсқалары бар ұжым сабақ кестесі негізінде шешім қабылдады, бірақ виртуалды сыныпта. Бұл дегеніміз, балалар үйде, бірақ сабақ басында тағайындалған уақытта чатта болады.  Мектеп шағын жинақты болғандықтан, бізде шағын топтарда жұмыс істеу артықшылығы бар. Мұғалім оқу материалдарын, шешу тапсырмаларын таратады, оқушы жауап береді және үйден бос уақытта, үй жұмысын орындау кезінде интеллект-ұзартуда жеке пысықтайды.

Педагог оқушыға жібереді: ол виртуалды қашан және қайда болуы керек, балаға тапсырмалар қайда табуға, қажетті виртуалды ортаны қалай қолдануға, мұғалімге жұмысты қашан және қалай ұсынуға, кері байланыс пен бағалау қандай формада жүретінін хабарлайды. Білім беру интернет-платформалары, стримингтік сервистер, теле және радио сабақтар, электрондық журналдар арқылы кері байланыс мұғалімнің жұмысына қосылды.Көптеген ірі жүйелер өз қызметтерін тегін ұсынғанын біздің жұмысымызды жеңілдетеді.  Бүгінгі күні "Zoom"стримингтік сервисі өз қызметтерін ұсынды. Біз GoogleClassroom, Кунделик, Билимланд және т. б. пайдаландық.

Біздің мектептің барлық балалары сандық құрылғыларды пайдалану мүмкіндіктері болған жоқ. Біз бірге осы балаларды оқытуды ұйымдастырудың ең жақсы тәсілін таба алдық. Егер баланың барлық қажетті дигиталды шешімдерді пайдалануға мүмкіндігі болмаса, оны оқшаулап сезінбеуі маңызды. Мектеп 4 отбасына құрал-жабдықтар берді. Меценаттар да қосылды: екі отбасына жеткізу үшін планшет сатып алып, интернетке қосылды; үш отбасына 3 теледидар, бір смартфон сыйға тартылды. Мұғалімдер шет қалмады, педагогикалық ұжымның күшімен смартфон сатып алып, бір ай ішінде 5 балаға байланыс жасады.

Ата-ана мен мұғалім белгілі бір уақытта бір-бірімен араласады. Мұғалім ата-аналарға қосымша ұсыныстар береді.Үлкен жауапкершілік пен жүктеме, әрине, қалыптасқан жағдайға дайын емес ата-аналарға жататынын ұмытпау маңызды. Оларға қолдау қажет: карантин кезінде баланы оқуға қалай ынталандыру және қиындықтарды жеңу туралы ұсыныстар мен кеңестер.

Егер бала оқудағы қиындықтарға тап болса, ол үшін өз бетінше оқыту мүмкін емес. Балаға көбірек көмектесіп, оған күш салғаны үшін Алғыс айту керек. Оқу материалы қысқа және қол жетімді болуы керек, оқушыларды фразалармен ынталандыруы қажет. Біз қолданамыз: түрлі-түсті смайликтер; жақсы сөздер; грамоталар мен дипломдар.

Сынып жетекшілердің, оқушылар мен ата-аналардың арқасында оқушылар үшін ыңғайлы күн тәртібін құрады. Үйде де балаға оқуға, ойнауға және демалуға мүмкіндік беретін режимді қалыптастыру қажет.

Мектеп үйірмелері: шахмат "Ақ ладья", драмалық "Фантазеры", орманшылық "Лесной кордон", спорттық күн тәртібіне енді.

Шахмат сабақтарында оқыту бейнелері ұсынылады. Оқушылар гаджеттердің көмегімен отбасы мүшелерімен шахмат ойнайды. "Фантазеры" драмалық үйірмесі - бұл әндер сайысы, өлеңдерді жатқа оқу, бейнероликтер. Балалар ғана емес, сонымен қатар ата-аналар да қатысады.

"Лесной кордон" орманшылығы 6 сәуірден бастап "Саябақтар шеруі" акциясын іске қосты, онда балалар кіші Отан туралы өлеңдер жазады, суреттер салады, ұсақ-түйектер жасайды. "Көкшетау" МҰТП осы акциясының қазылар алқасы балаларға жыл сайын бағалы сыйлықтар мен сыйлықтар сыйлайды.

Қашықтықтан білім алуға оң көңіл-күй маңызды – сонда барлығы жақсы жүреді және осы тәжірибенің арқасында біз көптеген жаңа дағдыларға ие боламыз.

Красный Кордон НМ директоры: Соболева Н. Е.