ЖАЛПЫРЕСПУБЛИКАЛЫҚ БІРЫҢҒАЙ АДАЛДЫҚ САҒАТЫ СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ӘРЕКЕТ- КҮН ТӘРТІБІНДЕГІ БАСТЫ МӘСЕЛЕ

09.09.2019

АГЕНТСТВО РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ПО ПРОТИВОДЕЙСТВИЮ КОРРУПЦИИ (АНТИКОРРУПЦИОННОЙ СЛУЖБЫ)

ОБЩЕРЕСПУБЛИКАНСКИЙ ЕДИНЫЙ ЧАС ЧЕСТНОСТИ

ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ КОРРУПЦИИ-

ГЛАВНЫЙ ВОПРОС ПОВЕСТКИ ДНЯ

«Будет продолжена активная борьба с коррупцией. В случае совершения подчиненными коррупционных правонарушений необходимо проработать вопрос усиления личной дисциплинарной ответственности первых руководителей.»

( из послания Н. Назарбаева, от 5 октября 2018 года)

«Мы боремся, пока не будут устранены корни коррупции. Объединяем усилия государства и граждан. Только карательных мер недостаточно. Важно проявить нулевую нетерпимость к любым проявлениям коррупции.»

(К. Токаев, из предвыборной программы)

4 ОСНОВНЫХ ЦЕННОСТЕЙ :

• Честность
  • Добропорядочность
  • Справедливость
  • ДОВЕРИЕ

АНТИКОРРУПЦИОННАЯ СТРАТЕГИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН НА 2015-2025 ГОДЫ

“Адал ұрпақ” добровольный школьный клуб

Основные цели:

Формирование у подрастающего поколения антикоррупционной культуры в рамках общечеловеческих и национальных ценностей и воспитание лиц, готовых противостоять коррупции

В регионе насчитывается 903 школьных клубов, в которых более 300 тысяч членов.

“Саналы ұрпақ” проект

Основная цель:

Искоренение коррупции в системе образования, формирование среды отказа от коррупции через систему образования.

“Саналы ұрпақ” проектный офис открыт в 2 высших учебных заведениях области (Международный Казахско-Турецкий и Сырдарьинский университеты) и 26 колледжах.

АДАЛДЫҚ

«Алдау қоспай, адал еңбегін сатқан, қолы өнерлі қазақтың әулиесі - сол».

«Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей»

(А. Құнанбайұлы)

«Мақтан үшін мал жима, жан үшін жи, Ғибадат пен адалдық ар үшін жи».

«Бізше адам өмірін түзеуге, барлық адамдар тату тұруға негізгісі – адал еңбек, ақ жүрек, арлы ақыл болуы керек. Дүниеде бұл үшеуі үстем болмай, адам баласына тыныш өмір сүруге мүмкіндік жоқ»

(Ш. Құдайбердіұлы)

ПАРАСАТТЫЛЫҚ

«Үш-ақ нәрсе адамның қасиеті: ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек»

(А. Құнанбайұлы)

«Бақыттың мәні – парасаттылықта, әркімнің өз алдына игілікті мақсат қоя білуінде, ол мақсатпен кездейсоқ рақат үшін емес, адамның өз мінез-құлқын, іс-әрекетін ерікті түрде өзгертіп, ізгілікке бағыттап отыруында»

(Әл – Фараби)

«Өмірде ең бастысы – адамдық парасаттылық, білім, жоғары кәсіпқойлық және өз Отанына адалдық»

(Қ. Тоқаев)

ӘДІЛДІК

« Кімде-кімнің әділдігі жоқ болса, оның ұяты да жоқ».

«Қайғы келсе, қарсы тұр, құлай берме, қызық келсе, қызықпа, оңғаққа ерме. Жүрегіңді сүңгі де, түбін көзде, сонан тапқан - шын асыл, тастай көрме»

«Әділ сөйлеп, адал жүр»

(Қ.А. Ясауи )

СЕНІМ

«Сенім. Бұл бір ұлы күш. Сенімге ие болу - өмірді мәнді етеді».

(І. Есенберлин)

«Сен - ата-анаңның үмітісің. Сен қайталанбас тұлғасың, өз өміріңнің белсенді жасаушысысың, сондықтан өзіңе ғана сен».

(Б. Момышұлы)

«Жалпы адамзаттың жақсылығына сену - адамгершіліктің ең биік белгісі».

(М. Жұмабаев)

ҚАСИЕТТІ ҚҰРАННЫҢ АЯТЫ

ән-Ниса сүресінің, 135 – аяты

Әй сенушілер! Әділдікте мықты тұрып, егер өздеріңнің, әке-шешелеріңнің және жақындарыңның зиянына болса да, Алла үшін айғақ болыңдар; бай немесе кедей болса да. Өйткені Алла, екеуіне де тым жақын. (Олардың халін біледі) Ендеше әділдік істеу нәпсіге ермеңдер. Егер тілдеріңді бұрып, шындықты бұрмаласаңдар, шәксіз Алла не істегендеріңді толық білуші.

Құранның осы аяты ГАРВАРД Университетінің Заң факультетінің кіре берісінде орналастырылған