«Ақмола облысы білім басқармасының Зеренді ауданы бойынша білім бөлімі Красный Кордон ауылының негізгі орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Основная средняя школа села Красный Кордон отдела образования по Зерендинскому району управления образования Акмолинской области»

Біз әлеуметтік желілерде

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Сынып сағаты " жақсы деген не және жаман деген не»

ыыыыыыыыыыыыыыыы

Сынып сағаты " жақсы деген не және жаман деген не»

 

Мақсаты: балалардың адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру, өмірлік жағдайлардың мысалдарында "жақсы" және "жаман" ұғымдарын ашу, сыныптастар мен үлкен адамдарға құрметпен қарауға тәрбиелеу, ашу-ызаны білдіру тәсілдерін үйрету

Құрал-жабдықтар: компьютер, мультимедиялық тақта, сауалнама.

 

Қысқаша сипаттама: сынып сағаты студенттерге нақты өмірдегі оқиғаларға деген көзқарасты қалыптастыруға, олармен болған жағдайды бағалауға, өзін және жолдастарын сырттан көруге, алған білімдерін іс жүзінде қолдануға үйретеді.

 

Сабақ барысы

 

I Орг. кезде

Көңілді қоңырау соғылады,

Барлық ойыншықтарды қалдырыңыз!

Біз бірге тұруымыз керек

Ал сынып сағатын бастайтын кез келді.

II кіріспе сөз

Бала-ұлы әкесіне келді

Және бала сұрады:

"Жақсы деген не

Ал жаман деген не?»

- В. В. Маяковскийдің өлең жолдары көптеген ұлдар мен қыздарға, аналар мен әкелерге белгілі. Олар сізге белгілі бе?

- Адамдар қандай әрекеттерді жақсы деп санайды? (Адамның игілігі үшін пайдасы бар)

- Қандай әрекеттер жаман санатқа жатады? (Адамға зиян келтіретін, оның құқықтарын бұзатын)

- Осы сөздердің мағынасын еске түсірейік.

- "Жақсы" деген нені білдіреді? "Жақсы" сөзінің мағынасын қалай түсінесіз?

- Сергей Иванович Ожеговтың түсіндірме сөздігіне қарап, сөздің мағынасын көрейік.

Жақсы-жақсы (жақсы, жақсы) – оның қасиеттері жағынан өте жағымды, мысалы.

- "Жаман" мағынасын қалай түсінесіз? Ұнтақтаңыз.

– "Жаман" Сөзі мағынасы жағынан "жақсы" сөзіне қарама - қарсы болғандықтан, сөздікте "жаман" - жаман деген сөз-оң қасиеттерден айырылған дегенді білдіреді.

- Сонымен, сөздердің мағынасын түсіндік.

 

III ойын "біздің әрекеттеріміз" (слайд 3)

 

Үйрету сабақтары

Достарға көмектесу

Балаларды ренжіту

Шындықты айту

Біреуге кедергі жасау

Обзываться

Сабақта мұғалімді тыңдаңыз

Сыпайы болыңыз

Төбелесе

Жоқ, әнді сөйлейтін

Ата-аналарды құрметтеу

Сезімтал болу

Сөйлеушіні үзу

 

IV мәлімдемелерді талқылау

- Жарайсыңдар! Менің ойымша, сіз тек жақсы, жақсы істер мен іс-әрекеттер жасайсыз, сондықтан олар үшін біз де, ата-анамыз да, достарыңыз да қызармауы керек. Біз сөзбен де, іс жүзінде де сыпайы болуға тырысамыз, оның кейіпкерлері сияқты тәрбиеленуге тырысамыз

өлеңдер.

Ежели сіз сыпайы

Және ар-ұжданға саңырау емес,

Сіз наразылықсыз жерсіз

Көнсеңіз старухе.

 

2. Ежели сіз сыпайы

Көрініс үшін емес, душта,

Троллейбусқа сіз көмектесесіз

Мүгедекке көтерілу.

 

3. Және ежели сіз сыпайы,

Онда сабақта отыру,

Досыңызбен болмайды

Екі сиқыр сияқты жарыңыз.

 

4. Және ежели сіз сыпайы,

Сіз анаңызға көмектесесіз,

Және оған көмек ұсыныңыз

Сұраусыз, яғни өздері.

 

5. Және ежели сіз сыпайы,

Онда әңгіме тәтеммен,

Мен ата болған, және әжесімен

Сіз оларды өлтірмейсіз.

 

6. Және ежели сіз сыпайы,

Кімде кім послабее,

Сіз қорғаушы боласыз,

Күшті алдында ұялмайды.

 

V. В. Осеевтің "Жаман" Әңгімесі»

Ит қатты үреді. Алдыңғы аяқтарына құлап, оның алдында, дуалға жабысып, кішкентай котенка отырды. Ол кеңінен исаұлы көз және жалобно мяукал. Жақын жерде 2 бала тұрды және одан әрі не болатынын күтті…

 

- Бұл әңгіме немен аяқталды?

- Бұл балалар туралы не айта аламыз?

- Сіз осындай жағдайлармен кездестіңіз бе?

Әйел терезеден қарап, асығыс кіреберіске жүгірді. Ол итті қуып, ұлдарға ашуланды:

- Сіз қалай ұялмайсыз!

- Ал не ұят? Біз ештеңе жасады, - келгенімізде ұлдар.

- Бұл жаман! - әйел ашулы жауап берді.

- Әйел неге ашуланды?

- Неге балалар таң қалды?

 

VI. Көрініс "попугаяны тексеру" (слайд )

(екі оқушыны сахналау-автор және АИР)

А: - Ира Таняға қонаққа келді. Торда керемет жарқын құс – сүйікті таннин попугаясы отырды

Және: Wow құс. Симпатичная. Менде де солай болды. Тек қайтыс болды. Олар ұзақ өмір сүрмейді. Өте нәзік.

А: - Таня Қайғырып, ренжіді.

 

- Аир қандай қателік жіберді?

- Сіз оның орнына қалай әрекет етесіз?

 

VII-бұл жігіттерді сыпайы деп атауға бола ма, сіз қазір естисіз

частушках. Неліктен?

1.Лида шеңберге батыл жүгірді,

Юла сияқты оралған,

Және Музыка шырқады

Таныс істер туралы.

 

2.Тәте Сима сұрады

Витяны шатырға жағыңыз.

- Кешіріңіз, Сима тәтем,

Мен сізге батрак емеспін.

 

3.Пойызға үш юннат кіреді:

"Ух, халқына қанша жерде!

Орын ал, балалар,

Ал Әжелер алады".

 

4.Жалқау ана дейді:

- Дайында өз төсек.

- Мен, анам, тазалаймын,

Тек Мен әлі кішкентаймын.

 

5.Ал біздің Гриша мақтанышпен жүреді,

Барысына пускает төңгершекті құлаққа түсіру жылдамығы,

Көз астындағы задирада

Көгерулер өтпейді.

 

6. Витя өте ақылды жігіт,

Ол бәрін жасай алады,

Тек "сәлем" және " рахмет”

Білмейді айту.

 

VIII. Физминутка.

Ойын " асықпа»

(Мұғалім жұмбақтарды оқиды) егер жұмбақ мейірімділік пен сыпайылықты үйретсе, оған жауап ретінде қол шапалақтап, бүкіл хормен: "бұл Мен, бұл Мен, бұл менің барлық достарым!"кел прорепетируем. Бірақ қиындық - бұл сөздер әр жұмбаққа айтылмауы керек. Егер жұмбақ трюк болса-үндемеу керек.

Кім, ояу ояу,

"Қайырлы таң!"деп қатты?

Сіздердің қайсыңыз, айтыңыз, бауырлар,

 

Ұмытпай жуыну?

Кімнен сізге тәртібі,

Сөмке, кітаптар мен дәптерлер?

 

Трамвайда сізді кім тарылтады

Түспейді аға орны?

Сіздердің қайсыларыңыз балық сияқты үндемейді,

Жақсы"рахмет" орнына?

Кім сыпайы болғысы келеді,

IX. Сыпайылық пен тәрбие туралы әңгіме.

– Сыпайы және білімді адам болу "жақсы" немесе "жаман"деп ойлайсыз ба?

- Қандай адамды сыпайы деп санауға болады?

- Ал қазір ойнаймыз. Мен сөзді атаймын, егер ол сізге қатысты болса, онда сіз тұрасыз, егер жоқ болса, отырыңыз. (Ойын барысында кейбір сөздердің мағынасы түсіндіріледі)

Ақылды, зұлым, мейірімді, әдемі, мейірімді, ашкөз, менмен, шыншыл, айлакер, өтірікші, жанашыр, дөрекі, мейірімді, жынды, фиджет.

- Есіңізде болсын, сіздің мінез – құлқыңыз кішкентай айна болып табылады, егер сіз жаман істер жасасаңыз, ол лас болады.

- Қандай адамды тәрбиеленген деп атайды? (Ол өзін жақсы ұстай алады.)

- Адамның тәрбиесі оның әдептілігінде көрінеді, олар өз кезегінде адамның іс-әрекетінде көрінеді, оның өміріне әсер етеді.

- Әр адам үлкен немесе кішкентай болса да, адамдар арасында тұрады және ол өз үйінде, мектепте, елде, әлемде адамдардың бірлесіп өмір сүруін үйренуі керек.

Көріністі көрейік (автор, ана, Соня, Вера)

Екі ажырамас қыз өмір сүрді. Олар өте ұқсас болды. Аналар оларды бірдей көйлектермен киді, екеуі де беске ғана үйренді.

- Біз бәрімізде, бәрімізде бірдей! - қыздар мақтанышпен айтты.

Бірақ бір күні Соня – қыздардың бірі осылай аталды-үйге жүгіріп, анасымен мақтана алды:

- Мен математикадан "бес", ал сенім тек "үш" алдым. Біз қазірдің өзінде тең емес болдық.

Анам қызына мұқият қарады. Содан кейін ол қайғылы деді:

- Ия, сіз нашарладыңыз…

- Мен? - Соня таң қалды. - Бірақ мен "үштікті" алған жоқпын!

- "Үштікті" Вера алды, бірақ ол ауырып қалғандықтан алды. Сіз қуандыңыз-бұл әлдеқайда нашар.

- Анам Соняны не үшін айыптады?

- Соняға не кеңес берер едіңіз?

- Соняны жақсы деп атауға бола ма?

 

X. қорытындылау.

-Сізбен бірге сыпайы, әдепті адамдар болған кезде, олар қиын уақытта көмекке келіп, қандай да бір мәселені шешуге көмектеседі, әрқашан жақсы сөз бен іспен көмектеседі, олар не жақсы және не жаман екенін біледі?

 

Балалар "жақсы "деген не? Ал "жаман" деген не?”

1.Егер сіз беске үйренсеңіз,

Тәртіп-де,

Мен саған айта аламын:

Жақсы болуы мүмкін емес!

 

2.Егер сіз қорқақ және өтірікші болсаңыз,

Және үлкен өту,

Мен саған айта аламын:

Бұл өте жаман!

 

3.Егер ол досымен бөліссе

Сен өз кәмпиттерің –

Жақсы жасадың,

Мұны бәрі айтады.

 

4.Сіз біреудің құпиясын білдіңіз

Және қазір тарады,

Бұл жаман, жаман емес,

Бұл тіпті жаман!

 

5. Егер сіз бәрін ұсынсаңыз

Қыз пальтишко,

Сіз мәдени адамсыз,

Әлемдік бала!

 

6. Егер сіз жабайы аң сияқты болсаңыз,

Бірден күресіңіз,

Сіз лайықсыз, сеніңіз,

Адам зваться!

 

7. Егер сіз мысықты жылытып алсаңыз,

 

Сіз құстарды суықта тамақтандырасыз,

Бұл жай Сұлулық,

Тек осылай қажет!

 

8. Сіз иттің көзін ұрдыңыз,

 

Мысықты шұңқырға лақтырды.

Сенімді болыңыз-қырық есе

Сіз иттерсіз нашар.

 

9. Айналаңыздағы адамдарды құрметтеңіз,

Үлкен, Кіші де,

Сонда сен менің досым,

"Балбөбек" жақсы.

 

10. Егер сіз балалар арасында болсаңыз

Теңіздегі сияқты жалғыз,

Тек сен кінәлісің

Бұл ащы қайғыда.

- Мен сыпайылықты бағалауды ұсынамын.

 

 

XI. Қорытынды (мақсаты: алған білімдерін бекіту)

- Бүгін біз сіздермен не туралы әңгімелестік?

- Қандай көп істерге біз тырысуға тиіс не істеу керек?

- Бүгінгі әңгіме туралы ата-анаңызға немесе жақындарыңызға айтқыңыз келе ме? (Неге?)

- Жақсы деген не және жаман деген не деген сұраққа қалай жауап береміз?

- Адам өзіне және басқаларға қуаныш әкелетін жақсы істер жасаған кезде жақсы.- Адам өз іс-әрекеттерімен басқаларды және өзін ренжіткен кезде жаман.

-Бүгін сынып сағатында сізге ұнады ма? (жауаптар дететй)

Мұғалімі

Сондықтан ол шығады:

Біз не істесек те-керек,

Демек, ақш-тың қарым-қатынас

Адал, мұқият және тату!

- Сізге бәрі жақсы!

XII Рефлексия

- Ал сіз бір кездері злиться?

- Ал сіз неге ашулануға тура келді?

- Сіз бір нәрсеге ашуланғанда, не істегіңіз келеді? (Соққы, итеру, айқайлау)

- Ашуланбау, ашуланбау үшін не істейсің.

- Сіз "айдаһарды босату"үшін не істейсіз. Теріс эмоциялармен қалай күресесіз?

- Психологтар не кеңес беретінін көрейік? Ашуланудан қалай арылуға болады, басқаларға зиян тигізбеңіз.

- Әрқайсыңызға доп беремін. Ашуды шарға салуға болады, яғни.шар шарын ашуландырып, байлап, бұл шардың көк аспанда қалай жоғалып кететінін елестетіңіз.

Жаңартылған күні: 06.04.2021 17:28
Құрылған күні: 05.11.2024 16:40

Текст